תרפיה ויזואלית, מיקוד ראייה ולקות למידה- מה הקשר?

 

תרפיה ויזואלית(visual therapy) היא תחום באופטומטריה העוסק באבחון וטיפול בבעיות ראייה שקשורות ליכולת למיקוד ולשיתוף פעולה בין העיניים, מכאן  המושג" מיקוד ראייה" שהתקבע בקרב אנשי חינוך ומטפלים שונים.

הטיפול בתחום תרפיה ויזואלית נערך תחת פיקוחו של אופטומטריסט התפתחותי ונתמך על ידי מחקר מדעי מתמשך מבוסס ראיות.

אופטומטריסט התפתוחתי הינו אופטומטריסט שלמד לימודי אופטומטריה, מומחה בתרפיה ויזואלית, וחבר באיגוד אופטומטריסטים התפתחותיים כמו ה - college of optometrists in vision development :COVD 

חדות ראייה לא תקינה גורמת לטשטוש והטיפול הוא מתן משקפיים על מנת לאפשר ראייה אופטימאלית של 6/6. לעיתים קרובות אנשים שזקוקים לתרפיה ויזואלית רואים טוב, רואים 6/6. חדות הראייה הטובה יכולה "לבלבל" כל זאת, מפני שהקשיים נובעים ממקור אחר, שהוא- במיקוד, ראייה דו עינית ותפיסה חזותית.

מטרת הטיפול בתרפיה ויזואלית היא להשיב ולשפר מיומנויות חזותיות כמו מעקב ויכולת דו עינית ולא לחזק את שרירי העיניים. לעיתים רחוקות בעיות הראייה איתם מתמודדים במהלך הטיפול נגרמות כתוצאה מחולשת שרירים.

בדיקות סקר ראייה מחמיצות ליקויי בתחום מיקוד ותפיסה, ההערכה של איגוד האופטומטריסטים האמריקאי  (AOAS)היא כי לאחד מכל 10 ילדים יש בעיית ראייה שיכולה להשפיע על הלמידה בבית הספר ובדיקות סקר ראייה שנעשות בבית הספר עלולות להחמיץ עד מחצית מהבעיות הללו. גם בישראל, בדיקות סקר ראייה שנעשות בכתה א' אינן מאפשרות לזהות בעיות ראייה אלה. בדיקות הסקר בישראל כוללת רק מרכיב אחד והוא בדיקת חדות ראייה. בדיקת חדות ראייה מאפשרת לזהות האם יש צורך במשקפיים אך אינה מזהה ליקוי בתפקוד החזותי ובמיקוד. בדיקת ראייה מקיפה על ידי אופטומטריסט התפתחותי בודקת את כל ההיבטים של תפקודי ראייה: חדות ראייה, האם יש צורך במשקפיים והערכה של תפיסה ומיקוד ראייה.

מתי לקות למידה נובע מבעיית ראייה?

למידה מתרחשת באמצעות מספר תהליכים מורכבים שקשורים זה בזה וראייה ממלאת תפקיד מפתח בתהליכים. סימנים, תסמינים והתנהגויות רבות הקשורות ללקויות למידה דומים לאלה הנגרמים על ידי בעיות ראייה. זו הסיבה שחשוב שבדיקת ראייה מקיפה תהיה חלק מההערכה של ילדים שמתקשים בלימודים בבית הספר.

מהם הסימנים שיש לשים לב אליהם?

  • תלונות על טשטוש או כפילות

  • ילד שעוצם עין לפעמים

  • התעייפות והימנעות משיעורי בית ולימודים

  • קשיים בהבנת הנקרא

  • קריאה: הימנעות מקריאה, כאבי ראש בזמן קריאה, קריאה לזמן קצר בלבד

  • קושי בהעתקה מהלוח

שיתוף פעולה בין המטפלים משמעותי לזיהוי מקור הקושי, האם הקושי נובע מבעיה במערכת הראייה או לקות למידה. זיהוי מקור הקושי יכול לתת כלים לצוות המטפל ולהורים על מנת לקדם את הילד. לעיתים, המקור לקושי הוא שילוב של שניהם, ראייה ולקות למידה, ולכן יש צורך בשיתוף פעולה בין האופטומטריסט המטפל למאבחן לקות הלמידה.

 

Jang et al, Effectiveness of Vision Therapy in School Children with Symptomatic Convergence Insufficiency, Ophthalmic Vision Research. 2017

Rizwana Hussaindeen et al, Efficacy of vision therapy in children with learning disability and associated binocular vision anomalies, Journal of Optometry 2018